piątek, 8 sierpnia 2014

Zatrzymanie wody w organizmie - jak usunąć nadmiar wody z organizmu?

Nadmiar wody w organizmie może powodować wrażenie ciężkości, opuchnięcia i zmęczenia. 

Często dochodzi do tego:

- obrzęk kostek i bolesność nóg, 
- uczucie pełności i rozpierania brzucha, 
- brzmienie rąk i twarzy, 
- napięcie i bolesność piersi 
- oraz przyrost masy ciała o 2-3 kg.

Dolegliwościom tym może towarzyszyć rozdrażnienie, obniżenie koncentracji i zmienność nastrojów.

Choć powyższe objawy mogą przytrafić się każdemu, najczęściej dotykają kobiety w okresie przed miesiączką oraz kobiety ciężarne, a także tych, którzy nie dostarczają do swojego organizmu odpowiedniej ilości płynów. Zaskakujące? Niestety tak jest. Paradoksalnie, za mała ilość dostarczanych płynów uruchamia w organizmie odruch obronny. Obawiając się odwodnienia zaczyna magazynować w tkance podskórnej wodę na tzw. "czarną godzinę”. Problem ten częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, jednak i oni nierzadko muszą się z nim zmagać. 

Niestety coś o tym wiem. W moim przypadku nie obyło się bez leków na odwodnienie. Musiałam je brać praktycznie do końca ciąży. Każda próba ich odstawienia kończyła się natychmiastowym zatrzymaniem wody w organizmie. Wiem, jakie są początkowe objawy, kiedy zbliża się TEN moment. W drastycznym przypadku, jak mój, uwierzcie nie jest to przyjemne, dlatego jeśli jesteście podatni na zatrzymywanie wody w organizmie, warto zacząć stosować się do kilku zasad.

Zatrzymanie wody w organizmie - jak sobie z nim poradzić?


Sięgnijcie po wodę

Jeśli Wasz organizm magazynuje wodę, oznacza to, że obawia się odwodnienia. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy pijemy mniej niż litr wody dziennie. Najlepszym sposobem, aby temu zaradzić, będzie wypijanie każdego dnia, co najmniej 2 litrówniegazowanej wody mineralnej. Ważna jest też technika picia. Warto pamiętać, aby wody nie pić duszkiem, tylko stopniowo, małymi łyczkami. Najlepiej, jeśli pamiętamy o piciu wody przez cały dzień, nie czekając aż pojawi się uczucie pragnienia. Rano na czczo sięgnijcie po przegotowaną, ciepłą wodę z sokiem z cytryny i odrobiną miodu. 

Ograniczcie spożywanie soli

To właśnie sól jest często odpowiedzialna za nadmiar wody w organizmie. Sprzyja wiązaniu wody w tkankach, przez co zwiększa naszą wagę. Sól wpływa też niekorzystnie na ciśnienie krwi – podwyższając je. Dlatego ograniczcie spożywanie soli. Pamiętajcie, przy tym, że sól jest wszędzie. W słonych przekąskach, w wędlinach, kostkach rosołowych, fast-foodach, serach czy gotowych zupkach z proszku. Nie wystarczy ograniczyć solenie przygotowywanych posiłków. Warto pomyśleć o całkowitym wyeliminowaniu soli z jadłospisu i zastąpienie jej zdrowymi przyprawami ziołowymi. Natka pietruszki, koperek, bazylia, czy tymianek mają lekko słony smak i działają moczopędnie, co pomaga pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu.

Zjadajcie owoce i warzywa działające moczopędnie

Dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest spożywanie owoców i warzyw działających moczopędnie i oczyszczających organizm z toksyn. Mogą to być arbuzy, kapusta, świeża żurawina, seler, truskawki, melony, czy czereśnie, które dzięki dużej zawartości wody pobudzają do pracy nerki i pęcherz moczowy.

Pijcie napary z ziół

Podobnie, jak niektóre owoce i warzywa mają właściwości moczopędne. Najlepiej wykonać napar z korzenia pietruszki, pokrzywy, skrzypu, liści brzozy czy mniszka.

Zjadajcie produkty bogate w potas 

Potas reguluje gospodarkę wodną organizmu. Działa antagonistycznie do sodu i zmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych. Przez to także kontroluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Choć potas znajdziecie w większości produktów, czasem go brakuje. Zwłaszcza w upały, kiedy sporo go ucieka z potem. 

Do produktów bogatych w potas  należą:

  1. Warzywa takie jak: ziemniaki, surowe buraki, brukiew, bakłażany, cukinie, czosnek, koperek zielony, pomidory, szpinak, bób, botwinka, chrzan, groszek zielony, kalarepa, pietruszka, grzyby, koncentrat pomidorowy.
  2. Owoce: agrest, banany, brzoskwinie, morele, porzeczka czerwona, porzeczka czarna, winogrona, ananasy, suszone owoce, soki i koncentraty owocowe.
  3. Produkty zbożowe: kasza gryczana, jęczmienna, otręby pszenne, płatki kukurydziane, płatki owsiane, pszenne, pieczywo żytnie, pieczywo chrupkie, chleb pumpernikiel.
  4. Wyroby cukiernicze: kakao, czekolada, chałwa, orzechy, rodzynki, makowiec.
  5. Suche nasiona strączkowe.
  6. Ryby.
Postawcie na sport

Obrzęki i bóle nóg to często wina siedzącego trybu życia. Dlatego starajcie się często robić przerwy w pracy, spacerujcie rozmawiając przez telefon, korzystajcie ze schodów, a nie z windy. Warto także zadbać o aktywny wypoczynek (np. pływanie to bardzo bezpieczna droga do poprawy krążenia). Zacznijcie ćwiczyć. Jeśli nie lubicie ćwiczyć zarezerwujcie czas na codzienny spacer. Dzięki temu usprawnicie krążenie krwi w całym organizmie, a tym samym zapobiegniecie obrzękom. 





0 komentarze:

Prześlij komentarz